CMYK Nedir?

CMYK  esasen  Camgöbeği, Macenta, Sarı ve Anahtar (Siyah) anlamına gelir . Siyah için ‘K’ harfi kullanılır, çünkü ‘B’ RGB renk sisteminde zaten Maviyi ifade ettiğinden kullanılamaz. CMYK renk alanı, baskıyla ilgili tüm ortamlar için kullanılır.

RGB  , Kırmızı, Yeşil ve Mavi anlamına gelir ve tüm dijital ekranlar için yaygın olarak kullanılan renk alanıdır. RGB’nin neden yazdırma için yaygın olarak kullanılmadığını buradan öğrenin.

CMYK’nın Amacı

RGB renk modeli, belirli yazdırma amaçları için verimsiz olacaktır, çünkü genellikle metin içeren bir belge için en baskın renk olan beyazı elde etmek için üç renkli (kırmızı, yeşil, mavi) mürekkeplerin karıştırılması gerekir.

Kağıt zaten beyaz ve bu nedenle, zaten sahip olduğunuz bir şeyi elde etmek için üç mürekkebi boşa harcamanın bir anlamı yok. Baskıda RGB renk sistemini kullansaydık, gereksiz yere büyük miktarda mürekkep tüketilirdi.

Böylece CMY (Cyan, Magenta, Yellow) renk sistemi çözüm oldu! Camgöbeği ve macenta, mavi, macenta ve sarı elde etmek için bir araya getirildiğinde, cam göbeği ile karıştırıldığında size kırmızı ve sarı verir, yeşil ile sonuçlanır.

Siyah, camgöbeği, macenta ve sarının birleşimidir – ancak matbaacılar, siyah elde etmek için üç mürekkebi karıştırmaya gerek olmadığını fark ettiler; siyah mürekkep bu amaç için ayrı olarak kullanılabilir. Bu aynı zamanda daha verimliydi ve dört renkli baskı veya CMYK (Cyan, Macenta, Yellow ve Key) olarak bilinen baskıyla sonuçlandı.

CMYK,  beyaz olana kadar diğer varyasyonları elde etmek için renklerin çıkarılması gerektiğinden, çıkarmalı bir renk olarak kabul edilir  .

Siyah neden ‘Anahtar’ olarak adlandırılıyor?

Matbaayı 1440 civarında icat eden Johann Gutenberg’di, ancak üç renkli matbaayı icat eden Jacob Christoph Le Blon’du.

Başlangıçta bir RYB (Kırmızı, Sarı, Mavi) renk kodu kullandı – kırmızı ve sarı turuncuyu verdi; sarı ve mavinin karıştırılması, mor/mor ile sonuçlandı ve mavi + kırmızı, yeşili verdi.

Siyah elde etmek için üç ana rengin (kırmızı, sarı, mavi) hala birleştirilmesi gerekiyordu. Bu belirgin verimsizliği fark ederek, baskı makinesine renk olarak siyahı ekledi ve dört renkli baskı sistemini buldu. Buna RYBK adını verdi ve siyah için ‘Anahtar’ terimini ilk kullanan oydu.

CMYK renk modeli, siyah için aynı terimi kullanarak bunu sürdürdü.

 Ambalaj için CMYK

Kırmızı ve mavi ana renklerdir ve birçok özel baskı işinde kullanılmıştır, ancak günümüzde baskıda kullanılan yeni renk çeşitlerinde bir artış olmuştur.

CMYK renk sistemi, RGB’ye kıyasla genel olarak daha az mürekkep tükettiği için ambalaj için popüler bir seçim haline geldi.

 RGB renk alanı ekranda gördüğünüzden farklı bir baskı çıktısı ile sonuçlandığından, özel paketleme ofset baskı ,  flekso baskı ve CMYK kullanan  dijital baskı ile hala verimlidir  . Bunun nedeni, RGB ile mümkün olan birkaç rengin CMYK sistemi tarafından yeniden üretilememesidir.

Bu nedenle, grafik yazılımını kullanarak özel ambalaj resminizi RGB’den CMYK’ya dönüştürmeniz, sonuçtan memnun olup olmadığınızı kontrol etmeniz ve ardından özel baskı işine devam etmeniz önerilir. Memnun kalmazsanız gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Alternatif olarak, en baştan CMYK renk sistemiyle çalışabilirsiniz.